I’m Standing on 1 Million Lives – Eleştiri

I’m Standing on 1 Million Lives Nedir, Ne Değildir, Kimlerin Hoşuna Gider?


Yazar: Yamakawa Naoki

100-man no Inochi no Ue ni Ore wa Tatteiru - MyAnimeList.net
Konu: 9. sınıf öğrencisi Yusuke Yotsuya sıradan, arkadaşı olmayan bir çocuktur ve herhangi bir kulübe dahil olmadan yaşamaktadır. Fakat bir gün, sınıfındaki iki kız arkadaşıyla birlikte hayatta kalmak için mücadele etmelerinin gerektiği başka bir dünyaya gönderilirler. Yotsuya yalnızlığı tercih ettiğinden kafasına göre yaşamaya alışkındır, ama kahraman olması gereken bu dünyada o şekilde devam edebilecek mi?

IMDB Puanı: 6,7

MAL Puanı: 6,44

Benim Puanım: 8


Spoilersız Eleştiri

Watch~ “I'm Standing on a Million Lives ” Series 1;Episode 4, Full eps TV-14 | by Oziel | I'm Standing on a Million Lives (2020) | Medium

İlk olarak animenin olumsuz yönlerinden başlayacağım. Şunu çok rahat bir şekilde söyleyebilirim ki anime kendi türdeşlerine kıyasla yavaş hatta bazı yapımlara kıyasla aşırı yavaş bile diyebiliriz ama bu yavaşlık hikayeyi fazla bölüme yaymak için yapılmış bir şey değil o yüzden kendini izlettiriyor.

İkinci olumsuz nokta ise stüdyo, animenin yapımı üstlenen stüdyo Maho Film adındaki yeni bir stüdyo kendilerine şu ana kadar sadece üç tane anime yaptı ve üç animenin iki tanesi ise bu sezonda çıkan animelerdi yani stüdyonun yapım gücü ikiye bölündü.

Maho Film - Company (57662) - AniDB

Aklınıza takıldıysa yaptıkları diğer iki anime bu sezon çıkan Kami-tachi ni Hirowareta Otoko ve 2019 yaz sezonunda çıkmış olan If It’s for My Daughter, I’d Even Defeat a Demon Lord isimli animeler.

  • Şimdi konumuza geri dönelim, animenin animasyonları çoğu kişinin hoşuna gitmedi ki yeni bir stüdyo için çok şaşırtıcı bir sonuç değil ama ben şahsen beğenmiştim.
  • Animemizin son kusuru ise… Şimdi düşününce aslında bu bir kusur değil ama animeyi olumsuz etkileyen bir olay ve bu olay ise hikayede daha doğrusu ana karakterimizin hikayesinde boşluklar var. Bu boşluklar aralarda ana karakterimizin anılarıyla kapatılmaya çalışılıyor ama ben pek hoşnut kalamadım. Her karakterin hikayeleri güzel ve tatmin edici ama çok yalın kalmış hissettiriyor.

-Şimdi diyebilirsiniz “Bu adam 8 puan verdi bu kadar olumsuzluk saydı nasıl oluyor bu?” ve demekte haklısınız o yüzden kendimi şöyle izah edeyim:

Evet söylediğim olumsuzluklar fazla ve kesinlikle animeden alınan zevki bozabilecek şeyler ama bu animede bozmuyor. Olumsuz yanların hepsi sığı kalan olumsuzluklar ama görünüşe göre çoğu kişi bu sığı olumsuzluklara dayanamamış ve çözümü yorumlarda yapıma hakaret edip, kötülemekte bulmuş.

Size önerim izlemeye karar verirseniz yorumlara hiç bulaşmadan izlemeniz. Eğer beğenmezseniz, çok normal herkesin damak tadı aynı değil, çözümü yorumlarda hareket etme ve kötülemede bulmayınız.

Peki ya bu anime neleri iyi yapmış?

I'm Standing on a Million Lives – Episode 4 – AngryAnimeBitches Anime Blog

Anime buruk eğlence diyebileceğimiz eğlenceli ama kahkaha attırmayacak komedilere sahip, her karakterin bir geçmişi-hikayesi var ve bunlar iyi hikayeler, karakter gelişimi az ama hoş, ana karakter op değil ama op gibi hissettiriyor, tüm karakterler kendilerini sevdiriyor, ortam-çevre güzel, vb. noktalardan benden puan aldı.

(En önemli nokta ise ana karakterimiz güzel yoldaşları <3) Tabii ben acemi animelere de şans veren ve seven biri olduğumdan dolayı böyle düşünüyor da olabilirim.

Spoilerlı Eleştiri

Bu kısımda olumlu olumsuz olarak bir ayrım olmayacaktır.

Ana karakterimizin animenin başından beri bir sorunu var, kendini toplumdan izole etmiş. İnsanları sevmiyor, ülkeyi sevmiyor ama nedenini son bölüme kadar görmüyoruz. Ben de göstermedikleri için herhalde bir tanıdığı öldürüldü ya da sevdiği kişi bir şey yaptı falan diye hayal dünyamda gezinirken son bölümde neden olduğu gösterildi. Bilin bakalım neymiş. Gelecek kapsülü, abi… Bir gelecek kapsülü için niye tüm ülkeye lanet okuyorsun be çocuk. Gelecek kapsülünden kastım bir grup arkadaş toplanır; A kişisi “Ya biz böyle mutluyuz ya, geleceğe bu zamanlardan bi’şey bırakalım.” B kişisi ise -Niye la, ne gerek var- demek yerine “Olur, hadi herkes bir şey getirsin bu sandığa koyup gömelim, 20 seneye çıkartırız.” der ve herkes “Çok mantıklı, hadi yapalım.” der ya, he işte o sandık benim gelecek kapsülü ile kastettiğim şey. Peki gelecek kapsülü yüzünden ne oldu da nefret ediyor? Bunlar bunu gitmiş bir ağacın altına gömmüş. O ağacın olduğu yeri bir şirket satın almış, ve ne hikmetse koskoca ormanlık kasabada kalan tek ağaç orasıymış gibi bizimkiler de oraya gömmüş. Tabii şirket, bu aldıkları yere bina yapmak için o TEK ağacı kazı aracıyla kesiyorlar(niye kazı aracı kullanılıyor ben de bilmiyorum) ve bizimki de bunları tel örgülere yaslanıp ağlayarak izliyor. Be çocuk madem bu kadar önemli bir şey git “Pardon bey amcacığım bizim burada gelecek kapsülü var onu alsam ben, siz sonra devam edersiniz.” desene ama yok tel örgüye yaslanıp ağlayacak ana karakter beyimiz. Bari ağaç için ağlıyor gibi düşünelim de bir anlamı olsun. Bir başka takıldığım olay ise bizim ana karakter bey “arkadaş”larıyla ormanda dolaşıyor, karşılarına ayı çıkıyor; tüm grup kaçarken bizimkisi olduğu yerde kalıp, kollarını açıp ağlayarak içinden “Git, Allah’ını seversen git, sal bizi” diye dua ediyor ve ayı bizimkine bakıp gidiyor 😀 Ben burada bunlarla dalga geçiyorum ama animeyi izlerken siz bunlara takılmayabilirsiniz ya da takılırsınız size bağlı bir şey ama o kadar rahatsız etmez. Animenin on birinci bölümünde izleyen herkesi yanlış animeyi mi açtım dedirten kafa yapısı ise animenin bana göre artı yönlerinden birisi. Çok fazla spoilerlı konuşup seyir keyfinizi de çok bozmak istemiyorum, o yüzden son cümlemi de söyleyeyip yavaş yavaş sonuca geçeceğim. Son bölümde yaşananlar izleyenleri 2.sezon için gaza getirdi(2.sezon 2021 Yazında geliyor), 2.sezonda ana karakterimiz daha havalı olacak ve stüdyo bu sezondaki geri dönüşlerden kendilerini daha da geliştirecektir diye düşünüyorum.

Şimdi gelelim yazımızın başlığına;

I'm Standing On A Million Lives Episode 3: Release Date, Spoilers, English Dub, Countdown

I’m Standing on 1 Million Lives güzel bir potansiyeli olup bunu gösteremeyen B derece bir yapımdır(Arifureta ve Misfit gibi animelere yarışabilecek bir anime). Kesinlikle Naruto, Gintama tarzı başyapıt animelerle kıyaslanmaması gereken bir yapım çünkü yukarıda bahsettiğim gibi daha yeni olan bir stüdyo tarafından yapılan ham bir yapım ama 2.sezonda daha iyi bir yapım bekleyebiliriz. I’m Standing on 1 Million Lives adlı yapımımızı yeni stüdyo/acemi dostu, affedici ve amatör yapımlardan da keyif alan kişiler izlemelidir. Tek izlediği AA seviyesindeki animeler, yine aynı şekilde tek izlediği “Haha tek atan mc go brrr” animeler olan kişilerin ve hataları affetmeyen kişilerin izlememesi gereken bir yapımdır.

Sonuç olarak;

I'm Standing on a Million Lives - Episode 1 - Anime Feminist

I’m Standing on 1 Million Lives gerek bana geçirttiği güzel zamanıyla, gerek 1 hafta boyunca yeni bölüm için heyecandan kıvrandıran yapısıyla ve 2021 Yazında gelecek 2.sezonuyla en azından birkaç bölüm tadına bakılması gereken güzel bir animedir.


Eleştiriyi Yazan: Viztorio

Post Author: Kamikato

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir