Classroom of The Elite Novel/Anime – Eleştiri

Classroom of The Elite Genel Bakış

Bu yazıda Classroom of Elite’in neden iyi bir anime olduğu halde kötü bir adaptasyon olduğunu, novelinin(romanının) neden okunması gerektiği ve serinin sevenlerinin mangayla alıp veremediğinin ne olduğu konuşacağım.


Classroom of the Elite – English Light Novels

Novel Yazarı: Kinugasa Shougo
Anime Senaryo: Emily Neves, Akashiro Aoi
Manga Yazarı: Kinugasa Shougo

Novel Resimleri: Tomose Shunsaku
Manga Resimleri: Ichino Yuyu
Anime Stüdyo: Lerche (Ansatsu Kyousitsu, Danganronpa, Jibaku Shounen Hanako-kun, Kanata no Astra, vb.)

Myanimelist Puanları: Novel 8.75/Anime 7.86/Manga 7.29


İlk olarak animeyle başlayalım:Classroom of the Elite: Anime – reviewitweb

Olumlu Yönleri; Güzel karakter tasarımı, ilgi çekici konu, güzel çizimler ve geri kalan her şey 😀

Olumsuz Yönleri; Eğer noveli okumadıysanız hiçbir olumsuzluk yok. Sadece bazı kişilere ilerleyiş yavaş gelebilir.

Spoiler
Adaptasyon olarak anime; anime açık havuz bölümü ve son bölüm son sahne haricinde tutarlı gidiyor. Açık havuz bölümü daha ilerisindeki ciltlerden alınıp değiştirilerek koyulmuş. En büyük sıkıntı olan son sahne ise tamamen bir “what if?” serisi başlatıyor. Son sahnede görülen Ayanokouji ile orijinal Ayanokouji birbirinden zıt kişiler, dediğimi yanlış anlamayın gerçeklik payı var ama o sahnede gözüken gibi gaddar biri değil ve bu çoğu okuyucu rahatsız etti ve 2.sezon gelmeyecek olmasında bunun da bir etkisi var. Çünkü bu son sahnenin yazarın da hoşuna gitmediği söyleniyor. Bazı kişiler ve yerler ise son sahnenin novele insan çekmek için öyle olduğunu söylüyor. Hangisi doğru olursa olsun 2.sezon gelmeyeceği gerçeği değişmiyor maalesef.

Novel neden okunmalı;

İlk olarak şunu söyleyeyim novel devam ediyor ve şu an Ayanokouji lisedeki 2.yılını yaşıyor. Noveldeki anlatım, resimler ve en önemlisi devam ediyor oluşu, kısaca her şey noveli okumaya teşvik ediyor ve kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum. Diğer insanlar da böyle düşünüyor olmalı ki Classroom of The Elite çıkış yaptığı 2015 yılından bu zamana kadar birçok novel ödülü kazandı. Ayrıca size bir bilgi daha vereyim, novel çizimlerini yapan kişi aynı zamanda bir hentai çizeri =3

Mangayla alıp verilemeyen şey ne;

Happy Birthday Ayanokoji!! - 9GAG

Manga çok garip ya. Hani direkt baya baya garip. Sanki ot çekilmiş de yapılmış. Noveldeki ciddiyetten sonra manga çocuk işi gibi geliyor ve bu bir yana Ayanokouji çizimi ne abi öyle, o çizimler ne, hadi Ayanokouji geç tüm erkekler bir garip, tüm parayı kızları çizmeye vermişler gibi gözüküyor. Hadi kötü gelmesi bana noveldeki müthiş çizimler yüzünden bana öyle geliyor olsun. Abi son bölümüne baktım(bu yazı yazıldığında son bölüm 40.bölüm) Hirata ve Ayanokouji birbirlerinin aynısı abi, neyse işte sonuç olarak manga novelciler tarafından pek sevilmiyor gibi olsa da bu manganın da oldukça iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Eğer novel okumak bana göre değil derseniz mangayı da okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Amazon.com: Classroom of the Elite (Light Novel) Vol. 1 (Classroom of the Elite (Light Novel), 1) (9781642751376): Kinugasa, Syougo, Tomoseshunsaku: Books

Classroom of The Elite güzel bir anime, sonu hariç iyi bir adaptasyon. Noveli kesinlikle okunması gereken bir şaheser. Mangası ise güzel ama noveli okumanız daha hayırlı olur ki manga sitemizde bulabilirsiniz.


Eleştirinin yazarı: Viztorio

Post Author: Kamikato

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir