3-gatsu no Lion – Eleştiri

Bahsedeceğim anime: 3-gatsu no lion. Yaşamdan kesitler temalı anime sevenlerin, mutlaka izlemesi gerektiğini düşündüğüm bir yapım. Ben severek izledim ve size olumlu/olumsuz eleştirisini yapacağım.


Episode 1 | March Comes in Like a Lion Wiki | Fandom

Animenin adı: 3-gatsu no Lion/Sangatsu no lion/March comes in like a lion

Yazar: Chica Umino

İMDb:8,4

Myanimelist Puanı : 8.43

Animeyi Eleştirenin Puanı: 8.35

Animenin Türleri: Yaşamdan kesitler, dram, romantik komedi,oyun.

Animenin Konusu:

Rei Kiriyama, yakın zamanda tek başına yaşamaya başlamış ve geçimini profesyonel olarak oynadığı Shōgi sayesinde sağlamaya çalışan 17 yaşında bir lise öğrencisidir. Hayatında duygusal açıdan sıkıntılar çeken kahramanımızın pek fazla arkadaşı yoktur ve kendisini evlatlık olarak alan aileyle de geçinememektedir. Bunların yanı sıra Shōgi kariyeri de inişli çıkışlı olarak ilerlemektedir. Ancak Rei’yi tanıyan ve ona karşı iyi davranan kişiler de yok değildir. Kawamoto kardeşler; Akari, Hinata ve Momo, Rei’ye eksikliğini hissettiği aile ve dost sevgisini ellerinden geldiğince aktarmaya çalışmaktadırlar. Rei de her ne kadar kendisini uzak tutmaya çalışsa da gördüğü bu ilgi onu mutlu etmektedir. İşte hikayemiz Rei’nin kişisel olarak olgunlaşmaya başladığı bu dönemi ele almaktadır

3-gatsu no Lion Episode 22 Review: New School Term / Fighter | MANGA.TOKYO

 Olumlu Eleştiri:
Öncelikle animenin çizimleri (özellikle ağız), ilk başta tuhaf kaçıyor. Ama sonradan alışıyorsunuz ve onun dışında çizimleri gayet güzel. Ben “Yaşamdan kesitler” ve “romantik komedi” temasını asla bir arada yakıştıramazdım, daha çok “dram” severdim. Ancak beklentimin olmadığı bir anime şaşırtıcı şekilde bu üç temayı çok yerinde işlemiş ve bize aktarmış. Günümüzdeki pek çok “çöp” sayılabilecek “yaşamdan kesitler” temalı animelerden çok çok iyi bir yapım. Animenin huzur verici bir atmosferi var.
3-gatsu no Lion Episode 8 Review: Teach Me How to Play Shogi (Continued) /  Image / Distant Thunder (Part 1) | MANGA.TOKYO
Olumsuz eleştiri:
Anime içinde sıkça shogi adlı japon satrancından bahsediliyor ve oynanıyor. Bunu sıkıcı bulacak kişiler için iyi bir anime değil. Animede ana karakterimizin iç dünyası ve dramı anlatılıyor. Ama her ne kadar iyi işlenmiş ve aktarılmış olsa da romantik komedi ve dram temalarını bir arada görmeyi sevmeyecek kişiler olabilir. Ayrıca duygu geçişleri biraz hızlı bir anime.
3-gatsu no Lion – RABUJOI – An Anime Blog
İzlenmeye Değer Olup Olmaması Hakkında :
Bence bir şans verilmeli. Ancak herkesi sarmayacapı için ve bu türden animeleri sevmeyenler için pas da geçilebilir.
Spoilerlı Eleştiri Olumlu:
Animenin çok spoiler verilecek tarafı yok. Ana karakterimiz Rei Kiriyama’nın olgunlaşma süreci ve dramı aktarılıyor animede. Bunun yanında pek çok eğlenceli sahne bılunuyor ve müzikler orta derecede ne iyi ne kötü denebilir.
Spoilerlı Eleştiri Olumsuz:
Animedeki ani duygu değişimleri beni açıkçası rahatsız etti. Bir anda dramdan komediye ordan oyun temasına geçiyor. Diğer olumsuz tarafı ise karakterler kendine özgü değil (özellikle kız karakterler) . Genelde bu tip animelerde gördüğümüz karakterlerle kişilikleri, tarzları hemen hemen aynı.

Yazar: İlteber

Sangatsu no Lion" Teach Me How to Play Shogi (TV Episode 2016) - IMDb

Post Author: Kamikato

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir