ÖZEL: İşte Haikyu!daki Her Bir Gücünün Üzerindeki Kusur

Kas gücü nerede? Hepsi Haikyu ile voleybol sahasında.

Bu makale Noelle Ogawa tarafından 31 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı.

Spor animeleri birçok şeyle ilgili- arkadaşlığın gücü,favorinin en üste yerleşmesi isteği ama aynı zamanda eski moda spor rekabetleriyle de ilgili. Rakibinden nefret etmezsin ama seni kızdırmak için uğraşırlar. Kendini kanıtlamak için elinden geleni yapmak istersin ama aynı zamanda onları kendi oyunlarında yenerek değerini göstermek de istersin. Bunun için, acıtan, iyileşen, herkesi daha iyisini yapmaya iten rekabetlerle dolu olmasıyla Haikyu! bir istisna değil.

Kageyama ve Hinata

Her şeyi başlatan ikili! Bu rekabet seriyi ilerletiyor gibi görünüyor ama dört sezon boyunca gerçekten güçlü takımları yenmek için birlikte çalışmalarına rağmen hala birbirlerini gerçekten sinir ediyorlar. Hinata ve Kagayema, sahanın karşıt taraflarında başladılar ve oyun zamanı geldiğinde karşılıklı olarak yararlı olmasına rağmen bu zihniyeti korudu.

Tsukishima ve Hinata

Güneş ve ay, hangisi daha çok parlar? Tsukishima, Karasuno’nun en uzun üyesi olarak doğuştan bir yeteneğe sahip ama yeteneği olsa dahi motivasyon eksikliği var. Onun için voleybol sadece bir oyun ve oyunlar tam ilgisini ya da emeğini gerektirmiyor. Öbür taraftan ise Hinata ona avantaj sağlayacak bir boya sahip değil o yüzden iki kat daha fazla çalışması gerek. Tuhaf olsa da Hinata voleybolu seviyor. Kendini çok uzun süre geride tutan Tsukishima için bu kadar yüksek enerji ve istek sinir bozucu olmaktan başka bir şey değil. Ayrıca Hinata’nın hiçbir savunmasının olmadığı, Tsukishima’nın keskin sözlerinden ve Ruh iyi zamanlanmış bir hakarete engel olmak için yeterli değildir.

Hinata ve Ushijima

Shiratorizawa sadece son derece güçlü olmakla kalmıyor aynı zamanda Miyagi yarışmasını Ulusal Takıma girmek için ezip geçiyorlar. Seijou’dan daha fazla olmasa da, Miyagi’deki en büyük tehditlerden biri olduklarını söylemek zor değil. Ulusun en iyi üç spikerinden biri olan güç merkezi Ushijima Wakatoshi, sonuçların kendileri için konuştuğuna uzun zamandır inanıyordu. Herhangi bir destek olmadan hırs anlamsızdır ve bu yüzden Hinata’nın ona meydan okuması dişlilerini zorluyor. Hinata kazanmak istiyor ve başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu kadar çalışacak ve hatta kendi topraklarında Ushijima ile yüzleşecek. Cesur olmaktan bahsedin! Aralarındaki savaş sadece yetenek ile ilgili değil, idealler ve kırılma kararlılığının yeterli olup olmadığıyla da ilgili. Güce karşı güç!

Hinata ve Kenma

Zirveye yerleşmek için kim gerçek kara at olacak? Nekoma ve Karasuno’nın kaderi birbirleriyle savaşmaktır; çöp yığını savaşı yıllardır üst üste ekleniyordu. Arkadaş canlısı olabilirler ama eninde sonunda sadece bir tanesi kazanan olacak. Bu kaçınılmaz ikili eşleşmelerde göze çarpanlar var- Kuroo ve Sawamura arasındaki kibar yine de sinir bozuculuk, Tanaka ve Taketora arasındaki sert ama karşılıklı saygı- ama Hinata ve Kenma arasında patlamaya hazır bir şeyler oluyor. İkili arkadaş canlısı ama Hinata, Kenma’yı motive edebilen sayılı kişilerden olmak gibi bir nadir ayrıcalığa sahip. Kenma biraz tembel; o bir sporcudan en uzak şey ve spor için “ devam et ya da öl” tipinde de değil ama her şeyini ortaya koyduğunda sahadaki herkesi alt edebilir. Nekoma’nın beyninde kesinlikle gözde görülenden fazlası var. Bu kediler ve kargalar arasında ortaya çıkan savaş kesinlikle hatırlanacak.

Bokuto ve Kuroo

Onlar arkadaşlar, onlar rakipler ve herkes ara vermesine rağmen geç saatlere kadar antrenman yapan manyaklardanlar. Bokuto, en sert vuran spiker olarak bir tehdit ve Kuroo onu durdurabilen nadir insanlardan. Bokuto ve Kuroo oldukça komik bir çift, birbirleriyle iyi oynuyorlar ve iyi arkadaşlar. Sahada ise bütün resmiyeti kenara bırakıp yüreklerini ortaya koyarak savaşıyorlar. Birini iyi bilmek onun ne yapabileceğini de iyi bilmek demektir ve ikisi de ciddi olduğunda karşı tarafa bir şans vermiyor. Bokuto saf bir güce sahip, kalabalığın ortasına topu atabilir ama Kuroo keskin bir zekaya ve hızlı reflekslere sahip. Kılıca karşı kalkan, arkadaşa karşı arkadaş ve sadece biri kazanan olarak sahadan ayrılabilir.

Kageyama and Kindaichi

Kageyama ve Kindaichi

Sahanın Kralı’nın bir zamanlar ona karşı isyan eden ve saltanatını deviren konularla uğraşıyordu. Kageyama için ihanet hala tam olarak iyileşmemiş bir yara ve bugün bile “Kral” lakabı onun peşini bırakmıyor.Kindaichi ve Kunumi hala bu kızgınlığı hissediyorlar ama kendi başlarına iyi birer oyuncu olmak için çalışıyorlar. Aynı zamanda ortamda hala çatışmaya neden olacak bir hava var. Artık karşı taraflardalar ve kendi takımları için diğer tarafı yenmeleri gerekiyor. Gözden kaçmış olan çok fazla potansiyel var burada. Mükemmel olabilirlerdi ama olmadı ve her şey kötü bir hale geldi. Şimdilik konu, sadece birbirlerini yenmek için nasıl çabaladıkları ile değil birbirlerinden ne kadar uzaklaştığıyla da ilgili.

Kuroo ve Daisho

Bu ikili apaçık bir şekilde bir geçmişe sahip. Kuroo sinsi ve iki yüzlü( ve kız arkadaşı tarafından tekmeyi yemesinden dolayı Daisho ile alay etmede hiç sıkıntısı yok.) ama Daisho da sinsi ve iki yüzlü. Nekohama, stratejilerinin rakiplerini şaşırtmasına izin verirken Nohebi ise takımın gücüne değil de hakemin iyi niyetine güveniyor. Daisho, hakemin çağrı yaptığını ve insanların hoş ve çekici bir genç adamı sevdiğini biliyor değil mi? Onlar örnek kişiler ve kibarlar ve sempati, üstünlük elde etmek için kullanılabilecek bir silahtır. En kötüsü ise bunun işe yaraması. Hepimiz bu eylemi görmenin ne kadar sıkıntı olduğunu biliyoruz! Bu, kurnaz taktiklerle bolca diğerini atlatabilen bir beyin savaşı!

Oikawa ve Kageyama

Yetenek ve sıkı çalışma, senpai( öğretmen/ usta/üst sınıf) vs kouhai( öğrenci/ alt sınıf) oyun kurucusu vs oyun kurucusu. İlk iki sezon bu yıldız karşılaşmaları üzerine inşa edildi. Kageyama her zaman Oikawa’nın yeteneklerine hayran kalsa da Oikawa, Kageyama’nın yeni çiçek açmaya başlayan yeteneğini bir tehdit olarak gördü. Onların gücü sadece hangi takımın Ulusal Yarışmalara gideceği hakkında değil aynı zamanda oyun kurucusu rolünü kimin hak ettiğiyle ilgilidir. Orta okuldanberi bu rekabet bir geçmişe sahip. Yıllardır beklemede olan bir patlama! Onlarınki, bir oyun kurucusunun gerçek gücünü gördüğümüz ve sahadaki hareketleri düzenlemenin nasıl orkestra şefine kaldığını gördüğümüz ateşli bir rekabettir. Bu kötü kanın ne kadar derin aktığı unutulmamalıdır, Oikawa; Karasuno ve Shiratorizawa maçına sadece inattan çıktı!

Oikawa ve Ushijima

En başından itibaren Oikawa iki dahi tarafından köşeye sıkıştırıldı: alt sınıfı Kageyama ve karşı çıkılmaz Ushijima. Seijou başlı başına bir güç merkezi ama bu sürekli Shiratorizawa üstünlüğü ile şüphe içinde bırakıldı. Ushijima, Oikawa ile aynı yaşta biri olarak, dehanın çoğu zaman çabalamayla güç kazandığını ve bazen her şeyin yeterli olmadığını hatırlatır. Bu spora son derece sadıklar ve Miyagi’den gelen ve birbirlerini yenmek için orada olan gerçek birer tehditler. Oikawa sevimli takma adlarıyla ve Ushijima… her zamanki gibi açık sözlü ve kibar. Onlar rakipler ama Oikawa saflarında bu kesinlikle tek taraflı.

Hinata ve Tüm Dünya

Hinata’nın kanıtlaması gereken birçok şey v ar. Boyunun dezavantaj olarak sayılması yanı sıra uzun zaman önce ihtişamını kaybetmiş bir takımın da üyesi. Sonuç olarak kimse ondan büyük işler bekleiyor ve bu sezon , çoğu insanın Hinata’nın sonuçlarını büyük ölçüde Kageyama’nın yardımına atfedilen bir şey olarak gördüğünü görüyoruz. Hinata gereken spor ruhuna sahip olabilir ama kendisine inanmayan herkese, peşinden koştuğu efsane gibi küçük bir dev olabileceğini kanıtlamak zorunda. Ne de olsa serinin çoğu Hinata’nın insanlarla yanlışlıkla kavga etmesi eğiliminde. Dünyaya neye sahip olduğunu göster Hinata!


Haikyuu’daki en sevdiğiniz rekabet hangisi? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Kaynak/Yazı Kaynağı/Diğer Haberler

Post Author: erina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir